פרוגרמה תכנונית

משרדנו מנוסה בתכנון מנעד רחב של פרויקטים, בעיקר בתחום המסחרי. ניסיון זה מאפשר לנו, בשלב המוקדם של הדיון עם הלקוח, לגבש פרוגרמה מקיפה ומבוססת לצורך אפיון דרישותיו של לקוח המעוניין להקים משרד.

האינפורמציה הרלוונטית לתכנון והתאמת פתרונות יישומיים. ארגון האינפורמציה מראש נקרא "פרוגרמה", ולה חלק חשוב מאוד בתהליך העבודה, בשמירה על רצף העבודה וכמובן בתוצאות הסופיות.

תהליך תכנון משרד מלווה בהתמודדות עם מספר לא מועט של סוגיות תכנון, שההחלטה לגביהן היא לרוב קודם כל לפי החלטות משותפות עם הלקוח. הדרך הנכונה לפתור סוגיות תכנון היא באמצעות ארגון כל

להלן מספר נושאים שכיחים שעולים בשלבי התכנון הראשונים ונכללים ב"פרוגרמת התכנון" המלווה את כל תהליך ההקמה.

סוג המשרד

האפשרויות הקיימות מבחינת מבני המשרדים הן לרוב, לפי הפירוט הבא, בסדר עדיפויות של איכות משרד: מגדל משרדים חדיש ומודרני, הקרוב לצירי תנועה ראשיים, בניין משרדים ותיק בעל קומה נמוכה יחסית, שכירת משרד קיים (משרד בנוי שבעליו עזבו והשאירו אותו מוכן לאכלוס מיידי) ושימוש בשירותיHAB (משרדים קיימים להשכרה לפי תקופות קצרות).

לרוב, שיקולי בחירת סוג המשרד נקבעים לפי שני פרמטרים עיקריים: שיקולי יכולת כלכלית של הלקוח לצד שיקולי תכנון. יש לציין כי שיקולי עלויות הם משמעותיים מאוד הן לתזרים של החברה והן לשיקולי ותהליכי התכנון; ועל כן חשוב לדקדק ביכולות החברה ולהגדיר תקציבים מראש, על מנת להימנע משיקולים מוטעים, שיכולים להסתכם בנזקים כספיים למכביר עקב עצירת עבודה ועוד.

01 /
משרד במגדלים

חברות שמתעניינות בהקמת משרד תרצינה לרוב למקסם את כל החידושים שיאפשרו שימוש מודרני במשרד. במקרה כזה מומלץ להקים את המשרד בחלל חדש ו"נקי" שיאפשר בנייה חדשה, במבני משרדים חדישים ורצוי…

קרא עוד >>

01 /
משרד במגדלים

חברות שמתעניינות בהקמת משרד תרצינה לרוב למקסם את כל החידושים שיאפשרו שימוש מודרני במשרד. במקרה כזה מומלץ להקים את המשרד בחלל חדש ו``נקי`` שיאפשר בנייה חדשה, במבני משרדים חדישים ורצוי כמה שיותר קרוב לעורקי תנועה ראשיים.
מגדלי המשרדים החדישים מאפשרים יתרונות תכנוניים שבאים לידי ביטוי בשטחים פתוחים המאפשרים תכנון מרווח והימנעות מחללים צרים וצפופים, שימוש בנוף העירוני על כל גווניו כך שישתלב בעיצוב החלל ויוסיף להרגשת המרחב. האדריכל שיתכנן את החלל יוכל לפעול בחופשיות ולתכנן באופן אלסטי ומותאם לצרכי החברה. מעבר לכך יש להוסיף את יתרונות שירותי המגדל בו ממוקם המשרד, החל מלובאים מרווחים ומפוארים, שמעבר לעיצובם, מאפשרים שירותי לובי נוחים, שירותי מערכות תשתית (מיזוג, חשמל, כיבוי אש) נוחים וזמינים, אפשרויות חניה, קרבה לצירי תנועה ראשיים, כל אלו מאפשרים לחברות להשיג תוצאה איכותית עם מגוון יתרונות, החל ממיצוב גבוה שמשפר את יכולות השיווק של החברה עבור הלקוחות ועד ליצירת חיבור של העובד למקום ויצירת חדוות עבודה.

02 /
משרדי HAB

אפשרות שכירת שטחי משרד קיימים לתקופות קצרות (HAB) מתאימה לחברות שמעוניינות בפתרון זמין לאכלוס מיידי לצד שיקולי זמניות ובדיקת כדאיות הפעלת חברה בכלל. יש לקחת בחשבון…

קרא עוד >>

02 /
משרדי HAB

אפשרות שכירת שטחי משרד קיימים לתקופות קצרות (HAB) מתאימה לחברות שמעוניינות בפתרון זמין לאכלוס מיידי לצד שיקולי זמניות ובדיקת כדאיות הפעלת חברה בכלל. יש לקחת בחשבון ששירותי HAB הם איכותיים מאוד, אך מונעים את פרטיות החברה ואת הבידול שלה מול שאר החברות ששוכרות שטח באותו חלל.

03 /
משרדים קיימים

שכירת משרד במבנים היותר ותיקים או משרד קיים (משרד שהיה פעיל ושהחברה המשתמשת בו עזבה והשאירה הכול מוכן לאכלוס מיידי), מהווה מגבלה להשגת כל יתרונות התכנון האפשריים…

קרא עוד >>

03 /
משרדים קיימים

שכירת משרד במבנים היותר ותיקים או משרד קיים (משרד שהיה פעיל ושהחברה המשתמשת בו עזבה והשאירה הכול מוכן לאכלוס מיידי), מהווה מגבלה להשגת כל יתרונות התכנון האפשריים, ומעבר לכך, הרבה שרותים בסיסיים יחסרו וכל תוצאת תכנון תלווה תמיד בהרגשת חוסר. שתי אפשרויות אלו מתאימות לחברה שמעוניינת לצמצם עלויות על חשבון כל יתרון שאינו מחויב לצורך פעילותה הישירה של החברה, שמוגדר כמותרות ושאינו מאפיין בסיסי של פעילות החברה.

04 /
מיקום

שיקולי מיקום היו מאז ומעולם ראשית כל שיקולי שיווק, על בסיס המונח השגור במסחר: "לוקיישן-לוקיישן-לוקיישן".
לצד שיקול זה יש להתייחס למספר שיקולים משמעותיים שיכולים להשפיע ולהקל על…

קרא עוד >>

04 /
מיקום

שיקולי מיקום היו מאז ומעולם ראשית כל שיקולי שיווק, על בסיס המונח השגור במסחר: ``לוקיישן-לוקיישן-לוקיישן``.
לצד שיקול זה יש להתייחס למספר שיקולים משמעותיים שיכולים להשפיע ולהקל על שגרת פעילות המשרד:
// קרבה לספק ראשי: משרד הפועל עם ספק או גוף מסוים באופן שוטף, רצוי יהיה שימוקם בקרבת אותו גוף. לדוגמה: משרדי עו``ד העוסקים בליטיגציה ימוקמו בקרבת בתי משפט; משרדי אדריכלים ומהנדסים שעובדים עם מחלקות ההנדסה בשוטף, רצוי שימוקמו בקרבת העירייה; וכו'.
// קרבה לצירי תנועה ראשיים: משרד שזרימת הכניסה והיציאה של עובדים, לקוחות וספקים אליו וממנו היא מרובה, או שנוסף על כך מספק שירותים חוץ-משרדיים אצל לקוחות, או להיפך, רצוי שימוקם בסמוך לעורק תנועה ראשי כדוגמת נתיבי איילון. קרבה זו תאפשר לעובדי החברה חיסכון משמעותי של זמן המבוזבז בפקקים פנים-עירוניים עד להגעה לעורק התנועה הראשי באותה עיר.

קביעת גודל המשרד

הגדרת שטח המשרד היא אחד הרכיבים החשובים בשלב המוקדם של קבלת החלטות בנוגע להקמת משרד חדש, עוד לפני התחלת איתור הנכס.
שיקולי גודל המשרד נובעים כמובן מחשיבה ממוקדת של בעלי החברה על אגפי החברה הנדרשים להפעלה שגרתית ונוחה של אותה חברה.
תחום האדריכלות, שהוא תחום מתפתח בהתאם לשינויי קידמה, אפשרויות טכנולוגיות והתפתחות השוק בכל תחום ותחום, מאפשר לנו כמתכננים להסתכל בראייה רחבה הכוללת את כל השיקולים המבניים של החברה שיכולים להשפיע על התכנון הסופי; ועל כן, קביעת גודל המשרד על ידי אדריכל תהיה שונה ומציאותית יותר.
מנעד ההיבטים האדריכליים שיכולים להילקח בחשבון הוא: אופי החברה – האם היא פרטית או תאגידית, בעלת אופי רשמי או יותר ססגוני, אג'נדה, ערכי מוצר, סוג קהל הלקוחות, אופי האגפים הנדרשים, סמיכויות בין אגף לאגף, בין אגפים פועלים לבין אגפים בעלי אופי שירות כללי למשרד, ועוד, בהתאם לאופי ספציפי לכל חברה וחברה.

01 /
מבואה

הכניסה למשרד היא בעלת חשיבות גבוהה מאוד עבור חברות שנראות ושיווק משמעותיים עבורן. אלו יעדיפו לטפח את העיצוב באזור המבואה בכמה רמות לעומת שאר חלקי המשרד, ולהשקיע בדלפק קבלה מרשים, בעיצוב נכון הכולל…

קרא עוד >>

01 /
מבואה

הכניסה למשרד היא בעלת חשיבות גבוהה מאוד עבור חברות שנראות ושיווק משמעותיים עבורן. אלו יעדיפו לטפח את העיצוב באזור המבואה בכמה רמות לעומת שאר חלקי המשרד, ולהשקיע בדלפק קבלה מרשים, בעיצוב נכון הכולל תאורה וחומרי גמר הנאמנים לאופי החברה ולאופי המותג בפרט.
דלפק הקבלה הוא קודם כל צורך בסיסי של חברה שמבקשת לקלוט את אורחי המשרד ולהכווין אותם. מעבר לכך, הוא תמיד יכול לשמש במקביל גם כעמדה פקידותית וכך לחסוך שטח נוסף של המשרד.

02 /
חללי עבודה

קביעת מספר החללים או חדרי המשרד שיעמדו לטובת העובדים משתנה בהתאם למספר שיקולים: מס' העובדים באיגוד, דרגת העובד – האם הוא זוטר או מנהל, מקבל אורחים או לא, האם דרוש לו חלל מבודד או אפשרי…

קרא עוד >>

02 /
חללי עבודה

קביעת מספר החללים או חדרי המשרד שיעמדו לטובת העובדים משתנה בהתאם למספר שיקולים: מס' העובדים באיגוד, דרגת העובד – האם הוא זוטר או מנהל, מקבל אורחים או לא, האם דרוש לו חלל מבודד או אפשרי בחלל פתוח (open space). נוסף על כך נכנסים שיקולי צפי התפתחויות חיוביות או שליליות בהיקף החברה, שאז ידרש חלל נוסף לעמדות עבודה או הקטנת חלל.
הפתרון הסופי לקביעת אופי חללי העבודה, הכמות ושאר מאפיינים שיקבעו את התכנון כדוגמת סמיכויות, רמת הריכוז הדרושה לכל עובד ועובד באותו אגף, האפשרות לשימוש בחלל פתוח שלרוב הוא בעל עלות נמוכה משמעותית מזו של משרד בודד – ייקבע לפי לימוד אופי החברה, המוצר אותו היא מספקת, חלוקת התפקידים, נוהלי שגרת העבודה, וכו'; כל זאת במקביל לשיקולי אופי ועיצוב.

03 /
חדרי ישיבות

מדיניות העבודה השיתופית מחייבת קיום חדר ישיבות כמעט בכל משרד, וזאת בלשון המעטה. חברות רבות רואות את השימוש במפגשים קבוצתיים לצורך עבודה משותפת כחלק כמעט עיקרי משגרת העבודה, ולכן…

קרא עוד >>

03 /
חדרי ישיבות

מדיניות העבודה השיתופית מחייבת קיום חדר ישיבות כמעט בכל משרד, וזאת בלשון המעטה. חברות רבות רואות את השימוש במפגשים קבוצתיים לצורך עבודה משותפת כחלק כמעט עיקרי משגרת העבודה, ולכן אינן מסתפקות בחדר ישיבות קונבנציונאלי, ובוחרות אפשרויות נוספות כדוגמת חדר ישיבות משני קטן יותר מהראשי, שמאפשר
פגישות מצומצמות או לא פורמליות; אזורי התכנסות אחרים בעלי אופי לא שגרתי, כמו מרבצי חשיבה משותפת, חדרי פנאי לסוגיהם (חדר כושר, ביליארד או אחר דומה) וכמובן פינות אכילה בעלות אופי שונה על גבי דלפק בעל אופי עיצובי או במטבח בעל אופי של מקום בילוי. כל אלו, והשיקולים הנלווים להן, מותנים באופי שמעוניינת החברה לשדר, הן ללקוחות והן לעובדים, וכן ברמת העניין והשייכות שהם מעוניינים להחדיר בעובד. אנו כמתכננים מציעים ללקוחותינו את מיטב האפשרויות הקיימות בהתאם לאופי התאגיד, מציגים את הפוטנציאל הגלום בכל אפשרות ואפשרות וזורמים עם הלקוח וחזונו אל עבר התוצאה הסופית.

04 /
אזורי שירות

כיום הפכו אזורי השירות לשיקול משמעותי בכמות השטח הנדרש מסך שטחי המשרד, להבדיל מבעבר, עת היה מקובל לפרש את המונח "אזורי שירות" כמתייחס למטבחון, לשירותים ולארכיב. כיום יש להתייחס לשטחי שירות עבור…

קרא עוד >>

04 /
אזורי שירות

כיום הפכו אזורי השירות לשיקול משמעותי בכמות השטח הנדרש מסך שטחי המשרד, להבדיל מבעבר, עת היה מקובל לפרש את המונח ``אזורי שירות`` כמתייחס למטבחון, לשירותים ולארכיב. כיום יש להתייחס לשטחי שירות עבור מחשוב ותקשורת, שבתאגידים גדולים דורשים שטח נרחב, ולעתים במספר חללים הפרושים במשרד.
ככל שהמשרד ממוקם בבניין יותר חדיש, ניתן לחסוך בשטחי שירות עקב מתן שירותי קומה כלליים שנכללים בשטחים הצמודים למשרד, כדוגמת חדר שירותים, מטבחון, שטחי אחסנה ולעתים גם חדרים טכניים שיכולים לקלוט מערכות מחשוב ותקשורת.
אנו כמתכננים יודעים להתאים את כל מערכות המשרד מול הרשויות, יועצי התכנון וספקי המערכות, בין אם הדבר נדרש בשלב המקדמי טרם איתור הנכס ובין אם בתכנון הסופי לקראת הביצוע.